Ajoittain tulee tarve (ainakin minulla) nopeasti vilkaista raportilta jotain tiettyä yksityiskohtaa. Mikä oli tiimimme viime kuukauden laskutusaste? Mikä on loppukevääni varaustilanne?

Mikäli työasemana on Windows 10, voi vilkaisukäyttöä varten toteuttaa aivan oman raporttinsa.

Raportin jota käytetään Cortanalla.

Cortana on se Microsoftin veijari, joka on jäänyt Applen Sirin ja Amazonin Alexan varjoon. Älä kuitenkaan pelästy. Sitä ei ole pakko käyttää puheella.

Tehdään nopeasti tällainen ”vilkaisuraportti” aiemmin tekemääni myymälöiden tarkastus -ratkaisuun.

Cortanan asetukset

Käydään ensin vaihtamassa Cortanan kieleksi englanti. Haetaan Windowsin haulla ”Cortana”. Asetukset ovat hakutuloksessa heti ensimmäisenä (Cortana & Search settings).

cortana settings 1

Kieliasetus löytyy asetuksista tuolta pohjalta.

cortana settings 2

Cortana -raportin toteuttaminen

Otetaan lähtökohdaksi myymälöiden tarkastus -raportti.cortana report 1.png

Luodaan oma välilehti Cortana-raportille. Vaihdetaan sivun muotoiluasetuksista sivun tyypiksi Cortana.

cortana layout.png

Sivun layout muuttuu oikean kokoiseksi Cortanaa varten. cortana report 2.png Lisätään raportille muutama visualisointi.

  • Kartta, josta näkee kaikki myymälät (punaisella tarkastamattomat, tummalla tarkastetut)
  • Myymälöiden siisteyden keskiarvo
  • Tuotteiden näkyvyyden keskiarvo

cortana report 3.png

Annetaan raportillemme nimi ja sallitaan Q&A:n käyttävän sitä. Raportille voi antaa myös synonyymejä, jotka helpottavat sen löytämistä Cortanan avulla. Lopuksi julkaistaan (publish) raportti Power BI -palveluun.

cortana report 4.png

Vielä täytyy Power BI -palvelussa sallia Cortanan pääsy raportin käyttämään tietojoukkoon (dataset). Tämä tehdään tietojoukon asetuksissa.

cortana report 5.png

Ja sitten odotetaan hetki. Pahimmillaan 30 minuuttia. Jos pinna ei kestä, voi kirjautua koneelle uudelleen.

Miten sitä käytetään?

Haluan nopeasti vilkaista mikä on myymälöiden tarkastusten tilanne. Miten tähän mennessä tarkastetut myymälät ovat pärjäneet?

Avaan Cortanan (vasemman alalaidan ympyrä).

cortana use 0.png

Kirjoitetaan Cortanalle ”Store Audit” ja tekemämme raportti löytyy. Raporttia klikkaamalla se avautuu.

Cortanalle tehty raportti hyödyntää Power BI:n Q&A palvelua. Parhautta.

Cortanalle voi kirjoittaa ”Store Audit Järvenpää” ja se palauttaa Järvenpään myymälöiden tulokset.

Käyttäjä voi halutessaan hakea useamman kunnan myymälät samalla kertaa.

cortana use 12

Lisätään raporttiin vielä myymälöiden ja tarkastajien lukumäärä. Näin Cortanan avulla nähdään kätevästi esimerkiksi miten moni myymälöistä on tarkastettu tai mitkä myymälät minä olen tarkastanut.

Huomioita

Ajatus Cortanalla käytettävästä raportista tuntui aluksi lähinnä kikkailulta. Mutta sille on selvästi omat käyttötapauksensa. Mikäli käyttöympäristösi sallii, kannattaa Cortanalla käytettävää raporttia kokeilla. Lisäkustannusta kokeilusta ei tule.

Mikäli raportti on tehty direct query -kyselyitä käyttäen, et voi käyttää sitä Q&A -palvelun kautta, etkä myöskään Cortanan. Voit toki tehdä Cortanaa varten oman raportin, jossa et käytä direct querya.